فیوز مینیاتوری و کلید محافظ جان

 

فیوز مینیاتوری یکی از تجهیزاتی است که برای حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد، فیوز مینیاتوری دارای دو المان قطع مستقل  برای حفاظت در برابر اضافه جریان میباشد.

توضیحات بیشتر

صفحه 1 از 12


فیوز مینیاتوری و کلید محافظ جان

 

فیوز مینیاتوری یکی از تجهیزاتی است که برای حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد، فیوز مینیاتوری دارای دو المان قطع مستقل برای حفاظت در برابر اضافه جریان میباشد که در صورت اضافه بار، المان بی متال پس از تاخیری که متناسب با شدت جریان است قطع می شود و در وضعیت اتصال کوتاه، اگر جریان از مقدار مجاز تجاوز کند یک آزاد کننده اضافه جریان الکترومغناطیسی بلافاصله مدار را قطع می کند.

 

تابلو کلید مینیاتوری

 

 

فیوز های مینیاتوری دارای جریان نامی از 0.5 آمپر تا 125 آمپر می باشند که در انواع تک پل، دوفاز، دوپل (تک پل +نول)، سه پل و چهار پل (سه پل + نول) وجود دارند.

 

مدار الکتریکی کلید مینیاتوری

 

کاربرد فیوز مینیاتوری در مدارات AC و DC می باشد که در جریان متناوب، مناسب استفاده در تمام مدار های AC و سه فاز تا ولتاژ 240/415 ولت است و همچنین در مدار های جریان مستقیم نیز برای تکفاز 220V و دوپل 440V مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تیپ های فیوز مینیاتوری 

 

فیوز مینیاتوری برای حفاظت از تجهیزاتی که به مدار متصل شده اند دارای پنج مشخصه قطع می باشد که شامل تیپ B، تیپ C، تیپ D، تیپ K و تیپ Z است که در ادامه‌ی مقاله، به انواع تیپ ها و کلاس انرژی فیوز مینیاتوری اشاره خواهیم کرد.

تیپ B: فیوز مینیاتوری تیپ B در زمانی که اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی کلید باشد در زمان مشخص و تعریف شده ای اقدام به قطع می نماید و اصطلاحا به نوع تند کار معروف است و کاربرد آن برای مصارف روشنایی در ساختمان های اداری و مسکونی می باشد.

 

کلید مینیاتوری تیپ B

 

تیپ C: فیوزمینیاتوری تیپ C مناسب تجهیزاتی است که در آنها جریان وصل به شکل قابل ملاحظه ای بالا می رود و در زمانی که جریان اضافه بار تا 10 برابر جریان نامی کلید باشد مدار را قطع می نماید و به آن کند کار نیز گفته می شود و برای مصارف خانگی و موتوری مناسب می باشد.

 

کلید مینیاتوری تیپ C

 

تیپ D: فیوز مینیاتوری تیپ D برای مصارف صنعتی بیشتر کاربرد دارد و برای حفاظت از تجهیزاتی مانند: ترانسفورمرها و خازن ها مورد استفاده قرار می گیرد و در زمان اضافه بار 10 تا 20 برابر جریان نامی مدار را قطع می کند.

 

کلید مینیاتوری تیپ D

 

تیپ K: فیوز مینیاتوری تیپ K برای تجهیزات و مدارات قدرت مانند: ترانسفورمرها و موتورها کارایی دارد و در زمان اضافه بار به نسبت دیگر تیپ ها مدار را سریعتر قطع می کند.

 

مینیاتوری تیپ K

 

تیپ Z: فیوز مینیاتوری تیپ Z نسبت به تمامی تیپ ها از حساسیت بالاتری برخوردار است و برای حفاظت در زمان اتصال کوتاه و اضافه بار در حدود 0.4 ثانیه مدار را قطع می کند.

 

مینیاتوری تیپ Z

 

کاربرد فیوز مینیاتوری 

 

کاربرد فیوز مینیاتوری عمدتا برای حفاظت کابل ها، اتصالات و تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه می باشد و در موارد خاص نیز در سیستمهای TN فیوز مینیاتوری حفاظت در برابر شوک را نیز تامین می کند و بطور کلی در انواع سیستم های توزیع از قبیل ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری کاربرد فراوان دارد.

فیوز مینیاتوری براساس نوع طراحی مداری که دارد با اتصال کمکی مینیاتوری می توانید سیگنال خطا، آزاد کننده شنت مدار باز و تجهیزات حفاظتی جریان باقی مانده را کنترل نماید.

 

اتصالات کمکی:

 

اتصالات کمکی وضعیت فیوز مینیاتوری را مشخص مینماید، اما نمیتوان باز شدن دستی و یا اتومات فیوز مینیاتوری را توسط آن انجام داد.

 

اتصالات سیگنال خطا:

 

اتصالات سیگنال خطا مشخص کننده باز شدن تیغه فیوز مینیاتوری است که بدلیل اضافه بار و اتصال کوتاه میباشد.

 

آزاد کننده شنت مدار باز:

 

آزاد کننده شنت مدار باز برای باز کردن تیغه فیوز مینیاتوری از راه دور بکار میرود.

 

قدرت قطع فیوز مینیاتوری 

 

ممکن است در مدارهای الکتریکی، جریان های لحظه ای با قدرت بالا بوجود بیاید و به همین دلیل فیوزها باید دارای قدرت قطع و یا تحمل ماکزیمم جریان اتصال کوتاه را داشته باشند، به منظور تامین سلکتیویته در ساختمانهای مسکونی و اداری از فیوز مینیاتوری با قدرت قطع 6000A استفاده میکنند و برای مصارف صنعتی از 10000A استفاده می شود که در کادری مستطیل شکل بر روی فیوز مینیاتوری نمایش داده شده است.

 

قدرت قطع کلید میانیاتوری

 

تعریف سلکتیویته:

 

این واژه به معنای قطع شدن وسیله حفاظتی که نزدیکتر به محل نقص درمواقع خطا میباشد اطلاق می شود .

 

برندهای فیوز مینیاتوری

 

همانطور که مطلع هستید فیوز مینیاتوری یکی از تجهیزاتی است که در جهت حفاظت جریان اضافه بار و اتصال کوتاه بکار گرفته میشود، پس قاعدتا با حساسیت به این مهم، انتخاب یک فیوز مینیاتوری مناسب و با کیفیت بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

فیوز های مینیاتوری متعددی از انواع برندها وجود دارد که از انواع معروف آنها میتوان به  فیوز مینیاتوری لگراند - فیوز مینیاتوری اشنایدر - فیوز مینیاتوری پارس فانال - فیوز مینیاتوری کنل و فیوز مینیاتوری AEG اشاره کرد.

 

محافظ جان

 

محافظ جان یا RCCB (Residual Current Circuit Breaker) نوعی کلید حفاظتی است که برای حفاظت افراد و تجهیزات در برابر خطرات برق گرفتگی و آتش سوزی ناشی از جریان نشتی استفاده می شود.

محافظ جان با مقایسه جریان ورودی و خروجی مدار، در صورت وجود جریان نشتی، مدار را قطع می کند. در حالت عادی، جریان ورودی و خروجی مدار برابر است. اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) اختلاف داشته باشد، کلید محافظ جان عمل خواهد کرد. وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنهٔ یکی از دستگاه‌های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده‌است.

 

محافظ جان RCCB (Residual Current Circuit Breaker)

 

انواع محافظ جان

 

محافظ جان ها در دو نوع تکفاز و سه فاز تولید می شوند. محافظ جان تکفاز برای مدارهای تکفاز و محافظ جان سه فاز برای مدارهای سه فاز استفاده می شود.

محافظ جان ها همچنین از نظر جریان نشتی قابل تحمل به سه نوع زیر تقسیم می شوند:
 

 • کلید محافظ جان نوع A: این نوع محافظ جان برای جریان نشتی متناوب و جریان نشتی مستقیم قابل تحمل است.
   
 • کلید محافظ جان نوع B: این نوع محافظ جان فقط برای جریان نشتی متناوب قابل تحمل است.
   
 • کلید محافظ جان نوع C: این نوع محافظ جان برای جریان نشتی متناوب با فرکانس بالا قابل تحمل است.

 

انواع محافظ جان

 

مزایا و معایب محافظ جان

 

محافظ جان مزایای زیادی دارد که عبارتند از:
 

 • محافظت از افراد در برابر برق گرفتگی
   
 • محافظت از تجهیزات در برابر آتش سوزی
   
 • کاهش هزینه های ناشی از خسارات ناشی از برق گرفتگی و آتش سوزی
   

محافظ جان معایب خاصی ندارد، اما باید توجه داشت که نصب و نگهداری صحیح آن بسیار مهم است.
 

مقررات مربوط به محافظ جان
 

در ایران، نصب محافظ جان در تابلوهای برق ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی اجباری است. همچنین، در برخی از کشورهای جهان، نصب محافظ جان در تمامی وسایل برقی خانگی نیز اجباری است.
 

اهمیت محافظ جان
 

محافظ جان یک وسیله ایمنی بسیار مهم است که می تواند از جان و مال افراد و تجهیزات در برابر خطرات برق گرفتگی و آتش سوزی محافظت کند. در واقع، محافظ جان می تواند جان افراد را نجات دهد و خسارات مالی زیادی را به تجهیزات وارد نکند.

 

محافظ جان

 

مثال هایی از خطرات برق گرفتگی

 

برق گرفتگی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. یکی از شایع ترین دلایل برق گرفتگی، تماس مستقیم با سیم های برق است. اگر فردی با سیم های برق در حالت وصل تماس مستقیم داشته باشد، جریان برق از بدن او عبور می کند و می تواند باعث برق گرفتگی شود.

مثال دیگری از خطرات برق گرفتگی، تماس غیر مستقیم با سیم های برق است. این اتفاق زمانی می افتد که بدن فرد با یک جسم فلزی که به سیم های برق وصل شده است، تماس داشته باشد. در این حالت، جریان برق از طریق آن جسم فلزی به بدن فرد منتقل می شود و می تواند باعث برق گرفتگی شود.

 

مثال هایی از خطرات آتش سوزی

 

جریان نشتی می تواند باعث آتش سوزی نیز شود. اگر جریان نشتی در یک مدار الکتریکی زیاد باشد، می تواند باعث گرم شدن سیم ها و سایر اجزای مدار شود. این گرمای زیاد می تواند باعث آتش سوزی شود.

 

نتیجه گیری

 

با توجه به اهمیت محافظ جان، توصیه می شود که از محافظ جان در تمامی تابلوهای برق و وسایل برقی استفاده شود. این کار می تواند از جان و مال افراد و تجهیزات در برابر خطرات برق گرفتگی و آتش سوزی محافظت کند.

برای خرید فیوز مینیاتوری و کلید محافظ جان بصورت آنلاین میتوانید با مراجعه به سایت گردسوز از آخرین قیمت ها وانواع فیوز مینیاتوری اطلاع حاصل نمایید.