صفحه 1 از 3


هواکش و تهویه

هواکش یکی از وسایلی است که در جهت تهویه و جابجایی هوا از آن استفاده می شود و در محیط های خانگی و صنعتی کاربرد فراوان دارد.ساختمان هواکش از سه بخش بدنه ، موتور و پروانه تشکیل شده است.

هواکش ها در دو نوع محوری و سانترفیوژی دسته بندی می شوند و هر دسته بندی دارای زیرمجموعه های مختلفی هستند که بر اساس نوع عملکرد در شکل ظاهر نامگذاری می شوند.

هواکش محوری(آکسیال)

هواکشی که در دسته محوری قرار می گیرد دارای شکل ظاهر و عملکرد ساده ای هستن بطوری که جریان هوا در جهت محور به حرکت در می آید و نیرویی که از الکتروموتور بوجود می آید توسط یک شفت به پروانه منتقل می شود،از هواکش های محوری در محیط های صنعتی و خانگی استفاده می شودو آن را می توان در دو گروه هواکش خانگی و هواکش صنعتی جای داد.

از نمونه هواکش های محوری که در گروه هواکش خانگی می توان آن را قرار داد هواکش خانگی نمره 10 دمنده است که در سرویس های بهداشتی و فضاهای کوچک از آن استفاده می شود.

از دیگر نمونه های هواکش محوری که در گروه هواکش صنعتی قرار می گیرد هواکش صنعتی ایلکا می باشد که برای تهویه فضاهای متوسط و بزرگ صنعتی مناسب می باشد.

هواکش سانترفیوژی

هواکش سانترفیوژی در دونوع فوروارد و بک وارد می باشند .فن های فوروارد به نسبت فن های بک وارد هوادهی بیشتری دارند.فن بک وارد به دلیل شکل خاص فن بیشتر برای مکش مناسب می باشد.

هواکش سانترفیوژی دارای یک حلزونی هستند و عملکرد آن بطوری است که هوا بعد از ورودی به آن پس از عبور از پروانه با زاویه 90 درجه نسبت به هوای ورودی تخلیه می شود.

هواکش سانترفیوژ به نسبت هواکش های محوری قدرتمندتر هستند و صدای کمتری تولید می کنند و قادر هستند در شرایط سخت کارایی مناسبی داشته باشند.

برای اطلاع از انواع هواکش و قیمت های آنها می توانید به سایت gerdsooze.comمراجعه و از آخرین محصولات و قیمت ها اطلاع حاصل نمایید.