هواکش یکی از وسایلی است که در جهت تهویه و جابجایی هوا از آن استفاده می شود و در محیط های خانگی و صنعتی کاربرد فراوان دارد.ساختمان هواکش از سه بخش بدنه ، موتور و پروانه تشکیل شده است.

توضیحات بیشتر

صفحه 1 از 7


هواکش 

 

نیاز به هوای پاک و عاری از آلودگی‌ها از جمله نیازهای اساسی هر فرد می‌باشد، ممکن است گاهی اوقات در محیط منزل و یا محیط‌های صنعتی بویی بد در هوا بپیچد و برای افراد غیر قابل تحمل باشد، برای رفع مشکلاتی ازاین‌ دست نصب هواکش‌ و فن‌های تهویه هوا بسیار ضروری می‌باشد، هوای آلوده محیط می‌تواند به علل مختلف مانند گاز گرفتگی، وجود دود و بوی نامطبوع ایجاد شود. با داشتن هواکش آلودگی‌ها رفع و هوای محیط تصفیه شده و هوایی پاک و مطبوع در محیط ایجاد می‌شود، پاک‌سازی هوا در محیط‌های صنعتی مانند کارگاه‌ ها و کارخانه‌ ها که با انواع مختلفی از مواد سروکار دارند و باعث آلودگی هوا می‌شوند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

هواکش

 

هواکش یکی از وسایلی است که در جهت تهویه و جابجایی هوا از آن استفاده می شود و در محیط های خانگی و صنعتی کاربرد فراوان دارد، ساختمان هواکش از سه بخش بدنه، موتور و پروانه تشکیل شده است.

شرکت های بسیاری در این زمینه فعالیت دارند که شرکت دمنده و هواکش پارس خزر از پرفروش ترین ها و کم صدا ترین ها هستند، این محصولات در دو نوع محوری و سانترفیوژی دسته بندی می شوند و هر دسته بندی دارای زیر مجموعه های مختلفی هستند که بر اساس نوع عملکرد در شکل ظاهر نامگذاری می شوند.

 

هواکش آکسیال

 

هواکشی که در دسته محوری قرار می گیرد دارای شکل ظاهر و عملکرد ساده ای هست به طوری که جریان هوا در جهت محور به حرکت در می آید و نیرویی که از الکتروموتور بوجود می آید توسط یک شفت به پروانه منتقل می شود، از هواکش های محوری در محیط های صنعتی و خانگی استفاده می شود و آن را می توان در دو گروه هواکش خانگی و هواکش صنعتی جای داد.

 

هواکش آکسیال

 

از نمونه هواکش های محوری که در گروه هواکش خانگی می توان آن را قرار داد هواکش خانگی دمنده 10 سانت مدل توربو است که در سرویس های بهداشتی و فضاهای کوچک از آن استفاده می شود.

از دیگر نمونه های هواکش محوری که در گروه هواکش صنعتی قرار می گیرد هواکش صنعتی ایلکا می باشد که برای تهویه فضاهای متوسط و بزرگ صنعتی مناسب می باشد

.

انواع هواکش آکسیال

 

هواکش‌ آکسیال بر اساس محیطی که استفاده می‌شوند به انواع مختلفی مانند هواکش حمامی خانگی، هواکش صنعتی، هواکش سقفی، هواکش بی‌صدا و ... تقسیم می‌شوند و یکی از بهترین برند های تولیدکننده انواع هواکش و تهویه، شرکت دمنده است.

دمنده از سال 1346 در تهران شروع به کارکرده و با پیشرفت روز افزون امروزه با داشتن بیش از 150 مدل فن و تهویه‌ی خانگی، صنعتی و تأسیساتی و برخورداری از تیمی 800 نفره در این عرصه پیشرو می‌باشد.

در تولید انواع محصولات این شرکت از جدیدترین تکنولو‌ژی‌ها استفاده کرده و محصولاتی متناسب با نیاز بازار کشور تولید و عرضه نموده است، می‌توان از کسب گواهی نامه‌های سیستم مدیریت کیفیت، مدیریت زیست محیطی و رضایت مشتری به کیفیت بالای محصولات شرکت دمنده پی برد.

این شرکت همین‌طور با ارائه خدمات پس از فروش و بهره‌ مندی از گارانتی هواکش دمنده توانسته محبوبیت بالایی را در میان مصرف‌ کنندگان مختلف به دست بیاورد، در ادامه این مقاله به بررسی انواع هواکش‌های شرکت دمنده و مدل‌های مختلف آن خواهیم پرداخت که شما را در انتخاب فن مورد نظر خود راهنمایی خواهد کرد.

 

انواع هواکش‌ دمنده

 

به طور عمده هواکش‌های این شرکت به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی جداگانه هر یک خواهیم پرداخت.

 

هواکش‌ خانگی دمنده

 

در هر محیط خانگی و یا اداری وجود یک هواکش مناسب، کم‌صدا و با حجم کوچک برای از بین بردن آلودگی‌ها و تولید هوای مطبوع امری ضروری است، به طور عمده از این هواکش‌ ها در دستشویی، حمام و یا برخی آشپزخانه‌ ها استفاده می‌شود. انواع هواکش‌های خانگی عبارت‌اند از:

 

هواکش دمنده لوله‌ ای مدل توربو  

 

به طور عمده از این سری در محیط‌های کوچک مانند سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. قطر لوله این هواکش در حدود 800 تا 200 میلیمتر است و در حین کار صدای بسیار کمی تولید می‌کند.

 

هواکش خانگی توربو

 

هواکش خانگی فلزی دمنده

 

این هواکش با ظرفیت هوادهی 100 تا 1100 مترمکعب و با قطر 10 تا 30 سانتیمتری ناحیه تخلیه دایره برای تهویه اتاق‌ ها و آشپزخانه‌ های متوسط تا بزرگ مناسب می‌باشند، جنس بدنه و پروانه این محصول فلزی است و می‌توان در محیط‌هایی با دمای حداکثر 40 درجه از آن استفاده کرد که مدل پر فروش آن مدل‌های آن می‌توان به هواکش  VMA-10S2Sاشاره کرد.

 

هواکش خانگی فلزی

 

هواکش دمنده آکسی لاین

 

هواکش دمنده آکسی لاین در واقع مدل بروز شده لوله ای توربو می باشد که طراحی بدنه آن بسیار شکیل و جذاب شده است، در ساخت این مدل از پره‌ های پلاستیکی با مرغوب‌ترین جنس استفاده شده است و عملکرد آن به این صورت است که هوا به‌ صورت موازی با محور پروانه وارد فن شده و با چرخیدن، هوا تهویه می‌شود و همچنین از سری آکسی لاین می‌توان در محیط‌های کوچک تا متوسط استفاده کرد.

 

هواکش آکسی لاین

 

هواکش دمنده مدل اتولوکس

 

این هواکش را می‌توان روی پنجره و یا تخلیه آزاد نصب کرد و بدنه آن شکل مربعی و از جنس پلاستیک دارد و اتصال موتور به آن باعث کاهش صدای آن شده است و از مزایای این هواکش می‌توان به دمپر اتوماتیک آن اشاره کرد.

 

هواکش خانگی اتولوکس

 

هواکش دمنده مدل لوکس

 

این سری تا حدودی مشابه اتو لوکس می‌باشد با این تفاوت که سری لوکس دارای دمپر دستی است و با ولتاژ 230 ولت کار می‌کند، از مدل‌های آن می‌توان به هواکش  VSL-15S2Sاشاره کرد.

 

هواکش خانگی لوکس

 

هواکش دمنده مدل هایلوکس

 

هایلوکس دمنده نسبت به سری‌های لوکس و اتولوکس ابعاد کوچک‌تری دارد و معمولاً در محیط‌های کوچک استفاده می‌شود، سری هایلوکس مجهز به دمپر برقی اتوماتیک می‌باشد و از مدل‌های آن می‌توان به هواکش  VDI-10S2Sاشاره کرد.

 

هواکش خانگی هایلوکس

 

هواکش‌ صنعتی

 

هواکش صنعتی دارای انواع مختلفی از فن‌ ها و هواکش‌های قوی بدون صدا است برای استفاده در تأسیسات و صنایع مختلف به بازارعرضه میشود که که شامل هواکش آکسیال صنعتی و هواکش سانترفیوژ می باشد.

هواکش آکسیال که پیش تر در این مقاله درباره آن توضیح داده شد جریان هوا را در جهت محور درمیاورد و در محیط های سبک صنعتی کاربرد دارد و بیشتر بر روی دیوار نصب میشود.

هواکش سانترفیوژی دارای یک حلزونی هستند و عملکرد آن بطوری است که هوا بعد از ورودی به آن پس از عبور از پروانه با زاویه 90 درجه نسبت به هوای ورودی تخلیه می شود.

این مدل در دو نوع فوروارد و بک وارد می باشد، فن های فوروارد به نسبت فن های بک وارد هوادهی بیشتری دارند و فن بک وارد به دلیل شکل خاص فن بیشتر برای مکش مناسب می باشد.

هواکش سانترفیوژ به نسبت هواکش آکسیال قدرتمندتر هستند و صدای کمتری تولید می کنند و قادر هستند در شرایط سخت کارایی مناسبی داشته باشند.

این مدل محصولات برای فضا های صنعتی و سیستم های مدیریت دود مناسب می باشد.

 

فن سانتریفیوژ یک‌طرفه فوروارد

 

این سری از فن‌های صنعتی به طور معمول در هود‌های آزمایشگاهی و تجهیزات حرارتی برودتی استفاده می‌شود، جنس بدنه آن از ورق گالوانیزه ضدزنگ می‌باشد و 650  تا 2450 مترمکعب در ساعت قدرت هوادهی دارد و این سری در 9 مدل و 3 سایز مختلف عرضه می‌شود.

 

فن یکطرفه فوروارد

 

 فن سانتریفیوژ دوطرفه فوروارد

 

از فن سانتریفیوژ دو طرفه معمولا در تجهیزات برودتی حرارتی، داکت اسپلیت‌ها و محیط‌های متوسط تا بزرگ استفاده می‌شود.

قدرت هوادهی آن از 1450 تا 3800 مترمکعب در ساعت است. درجه حفاظت موتور آن IP54 می‌باشد و انتقال قدرت در آن از نوع کوپله مستقیم است.

 

فن 2 طرفه فوروارد

 

فن سانتریفیوژ یک طرفه بکوارد

 

فن سانتریفیوژ یک‌طرفه در 15 مدل مختلف و 3 سایز عرضه می‌شود، این سری برای محیط‌های دارای تخلیه کانالی و بزرگ مانند فست‌فود‌ها، مجتمع‌های صنعتی و مسکونی بزرگ استفاده می‌شود.

قدرت هوادهی این فن 400 تا 6100 مترمکعب در ساعت است.   

 

فن یک طرفه بک وارد

 

هواکش سقفی رادیال با موتور اکسترنال

 

این سری از هواکش سقفی در 6 سایز عرضه می‌شود و در محیط‌هایی مانند استخر‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و سوله‌ها استفاده می‌شود. این فن قابلیت نصب روی تمام بام‌ها را دارد و دارای قدرت هوادهی 310 تا 6500 مترمکعب در ساعت می‌باشد.

 

فن رادیال

 

هواکش آکسیال صنعتی

 

این سری از هواکش ها در چند مدل تولید و عرضه میشود که شرکت دمنده یکی از شرکت هایی است که لیست بسیار متنوعی را براساس نیاز در اختیار مشتریان قرار داده است، هواکش صنعتی سبک فلزی، هواکش صنعتی پروانه استیل، هواکش صنعتی سنگین فلزی، هواکش صنعتی ایلکا و غیره نمونه ای از محصولات این شرکت می باشد، از این فن صنعتی دور بالا در مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها، گاراژها و مجموعه‌های ورزشی می‌توان استفاده کرد.

 

هواکش صنعتی فلزیهواکش صنعتی ایلکا

 

هواکش صنعتی هفت پر دندانه اره‌ای

 

از دیگر هواکش‌ صنعتی  دمنده سری هفت پر است که در 5 سایز مختلف موجود می‌باشد. جنس پره‌ های آن از آهن با لایه‌ای ضد زنگ است و دارای قدرت هوادهی 4200 تا 16500 مترمکعب در ساعت می‌باشد.

 

هواکش صنعتی اره ای

جمع‌بندی

همانطور که اشاره شد هواکش و تهویه یکی از المان هایی است که جهت پاکسازی هوای محیط از آن استفاده میشود که بنا بر نیاز در فضاهای خانگی و صنعتی می توانید از این محصولات استفاده کنید.

شرکت دمنده از بهترین شرکت‌های تولید انواع فن است و هواکش‌های خانگی و صنعتی را با تنوع بالا عرضه می‌کند، شما می‌توانید جهت اطلاع از انواع هواکش و قیمت آنها به سایت گردسوز مراجعه فرمایید.