هواکش صنعتی 

 

هواکش صنعتی یکی از انواع هواکش هایی است که در محیط های صنعتی نظیر کارخانجات، رستوران ها، مراکز خرید و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

دلیل استفاده از این نوع هواکش این است هواکش صنعتی در دورهای بالاتر و با بدنه فلزی که دارد بتوانند به سرعت گرما و هوای محیط را تخلیه کنند و به طبع از صدای بالاتری برخوردار هستند.

توضیحات بیشتر

صفحه 1 از 5


هواکش صنعتی 

 

هواکش صنعتی یکی از انواع هواکش هایی است که در محیط های صنعتی نظیر کارخانجات، رستوران ها، مراکز خرید و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

دلیل استفاده از این نوع هواکش این است هواکش صنعتی در دورهای بالاتر و با بدنه فلزی که دارد بتوانند به سرعت گرما و هوای محیط را تخلیه کنند و به طبع از صدای بالاتری برخوردار هستند.

 

هواکش صنعتی 

 

اجزای هواکش ها از پروانه و بدنه تشکیل شده است و نحوه انتقال قدرت از الکترو موتور به  پروانه در هواکش ها عموما به سه روش صورت می گیرد.

اتصال مستقیم :  در این نوع اتصال شفت (محور) الکترو موتور مستقیم به پروانه صورت می گیرد.

اتصال تسمه پولی: دراین روش نیرو از الکتروموتور توسط پولیها و تسمه ها به پروانه فن منتقل می شود.

اتصال کوپلینگی : در این روش مجموعه شفت (محور) و یاتاقان که به پروانه متصل است توسط کوپلینگ کوپل می شود.

 

لیست قیمت هواکش صنعتی دمنده 1403

 

لیست قیمت هواکش صنعتی دمنده 1403لیست قیمت هواکش صنعتی دمنده 1403

 

لیست قیمت هواکش صنعتی دمنده 1403

 

انواع هواکش صنعتی:

 

هواکش ها یا فن ها با توجه به جریان هوا نسبت به محور فن به دودسته تقسیم می شوند:

 

 • هواکش آکسیال 
   

 • هواکش گریز از مرکز (سانتریفیوژ)

 

هواکش آکسیال

 

هواکش آکسیال یا فن محور را می توان اولین فن ساخته شده معرفی کرد، که زمان ساخت آن به قرون وسطی در قاره اروپا باز می گردد که نمونه آن آسیاب های بادی می باشد.

علت آن که این هواکش را آکسیال یا محور می نامند این است که نحوه تولید باد در این نوع فن ها بصورت محوری و جریان هوا را در جهت محور یا شفت فن به حرکت در می آورد و تمامی مدل های هواکش خانگی از این نوع هواکش می باشد.

 

هواکش آکسیال

 

اگر چه این نوع فن ها به غیر از مصارف خانگی در محیط های صنعتی و گاهی اوقات به عنوان فن های سانترفیوژی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در بیشتر مواقع در محیط هایی با فشار پایین هوا، حجم بالا و عموما در مواجهه با هوای تمیز بکار گرفته می شوند. 

نقطه ضعف فن های جریان محور یا آکسیال این است که تغییرات گسترده جریان هوا بر عملکرد آن ها تاثیر گذار بوده و حتی باعث آسیب دیدگی نیز می شود.

از کاربردهای فن های آکسیال می توان به خارج کردن هوای آلوده از محیط و تهویه مکان هایی که اندازه ذرات ناخالص موجود در هوا کوچک باشند مانند گرد و غبار، دود و گاز نام برد و از مزیت استفاده از فن آکسیال می توان به وزن و حجم کم و همچنین هزینه کم آن اشاره کرد.

 

انواع هواکش آکسیال :

 

 • هواکش پروانه ای (ملخی)
   

 • هواکش کانالی یا لوله محوری
   

 • هواکش پره ای یا پره محور

هواکش پروانه ای (ملخی)

 

یکی از انواع هواکش محوری است و به نوعی ساده ترین هواکش محوری یا آکسیال می باشد که دارای پروانه ها از جنس پلاستیک یا فلزی می باشد و درون محفظه ای قرار گرفته، است و دارای سه بخش اصلی پره ها، الکترو موتور و محفظه نگهدارنده است و در محیط هایی با فشار استاتیک کم و برای تخلیه هوای محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

از مزایای آن می توان به قیمت ارزان و مناسب در مقایسه با سایر هواکش های آکسیال اشاره کرد و مناسب جهت نصب روی دیوار و یا سقف می باشد.

از معایب آن راندمان پایین به نسبت فن هایی آکسیال و همچنین صدای بالا است و در سیستم های کوچک و ساده مانند فن های سقفی یا هواکش های اتاق های کوچک و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هواکش پروانه ای

 

هواکش کانالی یا لوله محوری

 

هواکش لوله کانالی یا لوله محور از لحاظ ساختار شبیه تهویه پروانه ای است با این تفاوت که الکترو موتور و پره ها به جای قرارگرفتن در قاب، در داخل یک محفظه استوانه ای شکل قرار گرفته اند و برای تهویه، گرمایش و سرمایش مکان هایی که در آن کانال با طول کم بکار رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرد و مناسب جهت محیط هایی با فشار استاتیکی متوسط و جریان هوای بالاست، از مزایای آن می توان به اشغال فضای کم و همچنین نصب سریع و آسان آن اشاره کرد و از معایب آن قیمت نسبتا بالا به نسبت هواکش پروانه ای و همچنین صدای متوسط و مصرف انرژی متوسط آن اشاره کرد.

از هواکش های کانالی یا لوله محور در محیط های صنعتی مانند تخلیه دود استفاده می شود و برای سیستمهای HVAC درون کانالی مناسب هستند.

 

هواکش کانالی یا لوله محوری

 

هواکش پره ای یا پره محوری

 

هواکش پره ای نوع دیگری از انواع هواکش محوری هواکش پره ای یا  پره محور می باشد که دراین نوع هواکش از تیغه های ملخی استفاده می گردد که قبل و بعد از لوله هدایت هوا نصب می شوند که هواکش در داخل محفظه ای استوانه ای قرار دارد که می تواند جریان هوا را به سمت بیرون هدایت کند، از هواکش های پره ای در محیط های تمیز و فضاهای بزرگی که نیاز به تهویه قوی دارند مانند تونل های شهری و پارکینگهای بزرگ استفاده می کنند و مناسب جهت نصب در محیط هایی با فشار بالا و متوسط است و دارای راندمان بسیار عالی در حدود 85% می باشد.

 

هواکش پره ای یا پره محوری

 

هواکش گریز از مرکز (سانتریفیوژی)

 

هواکش سانتریفیوژی از مجموعه پره ها تشکیل شده است که برای انتقال گاز یا هوا به واسطه نیروی گریز از مرکز به سمت بیرون و سپس بصورت مورب از لبه پره ها به خارج هدایت می شوند و نسبت زاویه ورود و خروج هوا در این نوع فن ها 90 درجه می باشد.

هواکش گریز از مرکز توان تولید فشارهای نسبتا بالا را دارند و در جهت انتقال گازها و هوای کثیف حاوی ذرات در سیستمهایی با دمای بالا مورد استفاده قرار میگیرند.

 

هواکش گریز از مرکز (سانتریفیوژی)

 

فن های سانتریفیوژی به نسبت فن های آکسیال قدرتمندتر هستند و صدای کمتری تولید می کنند و قادرند با کارایی بالا فشارهای بالا تولید کنند و همچنین توانایی کار در شرایط سخت را نیز دارند و در سیستمهایی که نیاز به کانال کشی دارند از فن های گریز از مرکز یا سانتریفیوژی استفاده می کنندکه از لحاظ شکل پره به 4 دسته تقسیم می شوند.

 

- پره های منحنی با شیب به عقب backward-inclined-curved

 

- پره های منحنی با شیب به جلو  forward-inclined-curved

 

- پره های کوکی شکل ایرفویل ایرودینامیکی(شبیه بال هواپیما با شیب به عقب)  backward-inolined-airfoil

 

- پره های شعاعی یا رادیال  Radial Bade

 

که هرکدام با توجه به شکل پره ها از کارایی و خواص مختلفی برخوردارند.

از هواکش های سانتریفیوژی در هواسازهای صنعتی، کوره ها، دستگاه های تهویه مطبوع یک پارچه،واحدهای پشت بامی و عموما در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.